29 stycznia 2009

Spring BlazeDS

Wczoraj niezmiernie ucieszyła mnie informacja na InfoQ o tym, że SpringSource połaczył swe siły z Adobe w projekcie Spring BlazeDS. Na początku powinienem wspomnieć coś na temat samego projektu BlazeDS.
Otóż BlazeDS jest technologią uruchamianą po stronie serwera umożliwiającą komunikację pomiędzy Javą a technologią Adobe Flex i Adobe AIR, które pełnią funkcję widoku. Komunikacja odbywa się za pomocą protokołu AMF lub SOAP. Jakiś rok temu testowałem przykładowy kod korzystając zarówno z AMF jak i SOAP i pewnie nikogo to nie zdziwi, ale komunikacja przez AMF postępowała bardziej chyżo.
Co natomiast daje nam Spring BlazeDS ? Ano to, że mamy teraz dostęp do BlazeDS MessageBrokera jako do beana Springa. Dokładniej mówiąc oddzielnie trzymana jest (raczej niezmienna) konfiguracja BlazeDS, która zawiera definicję właściwości kanału AMF i oddzielnie konfigurowane jest źródło danych znane powszechnie z aplikacji Springowych.

Wydaje mi się, że wciąż konieczne jest używanie skrypletów w Action Scripcie dla akcji wysyłających dane do serwera. Może kiedyś będzie to rozwiązane przez projekt opakowujący komponenty Flexa w JSF. Wiem, że takowy już istnieje, ale go już dawno nie śledziłem.

Odnośniki:

http://www.infoq.com/news/2009/01/spring-adobe-blazeds
http://opensource.adobe.com/wiki/display/blazeds/BlazeDS/
http://blog.springsource.com/2008/12/17/using-spring-blazeds-integration-m1/

Brak komentarzy: